Železné kovy byly recyklovány po více než sto let, neboť ocel v průběhu recyklačního procesu neztrácí své fyzikální vlastnosti. To je jistě ekonomicky životaschopné ve srovnání s těžbou železné rudy, její manipulaci a přípravou pro tavící proces. Úspora energie recyklace železného šrotu je přibližně 16% ve srovnání s těžbou a výrobou oceli.
Společnost Metfer Trading s.r.o. používá hydraulické nůžky na stříhání železného šrotu a v rámci skupiny Müller-Guttenbrunn Group provozuje celkem 7 nůžek a 4 drtiče pro recyklaci různých vstupních materiálů. Jelikož měď je považována nečistotu pro proces recyklace oceli, skupina Müller-Guttenbrunn Group nedávno přidala dva nové drtiče,
specializované na drcení elektroodpadu s cílem snížit obsah mědi a tudíž zlepšit kvalitu železného šrotu, který je dodáván do oceláren, při současném zlepšení kvality plastové frakce.
Společnost Metfer Trading dodává i nerezovou ocel, neboť je plně recyklovatelná.
Společnost Metfer Trading dodává širokou škálu železných kovů. Na rozdíl od vozidel s ukončenou životností (autovraků) a OEEZ (odpad z elektrických a elektronických zařízení), ostatní železné frakce mohou být směsí kovových odpadů z domácností, stavebních materiálů, dopravních prostředků, balení atd. – viz též demolice a demontážní služby.
Část produkce ocelového šrotu je určena pro domácí železárny a ocelárny (například Železárny Hrádek, Pilsen Steel, železárny a ocelárny v Ostravě, Třinci, a malé slévárny v ČR). Veškerý šrot je dodáván v souladu s ČSN nebo DIN.